Sprawdzanie ksiąg łódź

Prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe – czyli jakie?

Prowadzenie rachunkowości to nie łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli zajmujemy się sporym przedsiębiorstwem. W takiej sytuacji niezbędne będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych, które pomogą w uporządkowaniu przychodów i rozchodów firmy. Okażą się też niezbędne w przypadku ewentualnej kontroli finansowej. Jak więc powinny być prowadzone księgi rachunkowe?

Trzy najważniejsze wyznaczniki

Przyjmuje się, że księgi rachunkowe są prowadzone prawidłowo w momencie, w którym spełniają trzy podstawowe wymagania, muszą więc być prowadzone: rzetelnie (bezbłędnie), w sposób sprawdzalny oraz aktualny. Co oznaczają te przymiotniki w kontekście stricte księgowym?

Po pierwsze rzetelność

Najprościej, rzetelność można określić jako zgodność ksiąg z faktycznym stanem finansów przedsiębiorstwa. Księgi, w których zawiera się dokładny opis operacji gospodarczych, prowadzone są więc rzetelnie. Trzeba pamiętać, że niezbędne okażą się dowody księgowe, będące podstawą do zapisu w księgach rachunkowych. Muszą być one kompletne oraz wolne od błędów.

Po drugie sprawdzalność

Księgi rachunkowe można uznać za sprawdzalne w momencie, w którym umożliwiają kontrole zapisanych w nich informacji. Szczególnie chodzi tu o możliwość identyfikacji dowodów rachunkowych, chronologiczne i systematyczne uporządkowanie danych zapisanych w księgach, a także dostęp do zbiorów, który umożliwia pozyskanie jasnych informacji za dowolnie wybrany okres sprawozdawczy w dowolnym momencie.

Po trzecie aktualność

Księgi rachunkowe muszą być prowadzone na bieżąco, oznacza to, że informacje pozwalają na sporządzenie sprawozdań, rozliczeń czy deklaracji podatkowych w wyznaczonym terminie, obroty i salda kont z księgi głównej są sporządzane za konkretne okresy, co najmniej raz na koniec miesiąca, a także zawierają w sobie ujęcie wpłat i wypłat wszelkimi możliwymi sposobami (gotówką, czekami, wekslami etc.)

Prowadzenie ksiąg rachunkowych nie należy więc do najprostszych zadań i zwyczajnie nie jest możliwe bez specjalistycznej wiedzy, której często nie posiadają właściciele firm. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czy rachunkowość w twojej firmie prowadzona jest rzetelnie, sprawdzanie i aktualnie, zobacz – sprawdzanie ksiąg Łódź.

Zadzwoń:
+48 502 592 828

Zobacz stronę:
http://www.atax.info.pl
Prowadzenie księgowości Łódź

Dojazd:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *