Co powinieneś wiedzieć o księgach rachunkowych?

Prowadzenie księgowości to dzisiaj prawny obowiązek każdego podmiotu gospodarczego. Zagadnienia związane z rachunkowością obejmują bardzo szeroki zakres, dlatego wielu przedsiębiorców może mieć z problem ze zorientowaniem się w aktualnej sytuacji – rozwiązać go mogą właśnie księgi rachunkowe, w których właściciel może znaleźć niezbędne informacje na temat przychodów i rozchodów. Jak powinny być prowadzone księgi i co grozi za zaniedbania?

 

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

 

Mówiąc najogólniej, księgi rachunkowe powinny być prowadzone w sposób rzetelny, sprawdzalny, bezbłędny i bieżący, jednak co to oznacza w praktyce? Nierzetelność, to oczywiście sytuacja, w której zawartość dokumentów nie jest zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy. Jasna powinna być też definicja bezbłędności, problem może pojawić się przy kwestii sprawdzalności, a uważane są za takie, jeśli:

 

  • Zapisy są ułożone chronologicznie, a także zgodnie z kryteriami umożliwiającymi sporządzenie sprawozdań finansowych lub deklaracji podatkowych.
  • Pozwalają na dostęp do danych z dowolnego okresu, zapisanych w sposób jasny i treściwy.

 

Co grozi za nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych?

 

Najczęściej, podmioty, w których wykazane zostaną nieprawidłowości związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podlegają karze grzywny, wynoszącej do 240 stawek dziennych. Jest to kwota ustalana przez sąd na podstawie osobistych warunków sprawcy, jego dochodów, stosunków majątkowych i możliwości zarobkowych.

 

Gdzie szukać rzetelnej rachunkowości?

 

Odpowiedź jest prosta – w internecie. W sieci znajdziemy dzisiaj ogłoszenia tysięcy firm, z każdej w zasadzie branży. Poza kompletną ofertą i możliwością szybkiego kontaktu, możemy zapoznać się również z opiniami czy komentarzami na temat danego usługodawcy, a na ich podstawie odrzucić przynajmniej część niepewnych ofert. Jeśli szukasz wykwalifikowanych księgowych, sprawdź – prowadzenie ksiąg rachunkowych Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *