NEWSY

Księgi handlowe, a KPiR – czym się różnią?

Polskie prawo podatkowe może wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z rachunkowością. Największe znaczenie ma to w przypadku przedsiębiorców, którzy są zobligowani do dokumentowania finansów swojej działalności. To właśnie początkujący biznesmeni, mogą pomylić Księgi Handlowe z Podatkową księgą przychodów i rozchodów. Czym różnią się te dwie formy rozliczeń podatkowych?

 

KPiR

 

Jest to rozwiązanie oferowane tzw. małym podatnikom, czyli osobom, których działalność nie przekracza wartości sprzedażowej na poziomie 1 200 000 euro (wyrażonej w złotówkach). W tej sytuacji przedsiębiorca może zdecydować się na kasową metodę rozliczania VAT, a także składać deklaracje podatkowe co kwartał.

 

Co możemy znaleźć w KPIR? Przede wszystkim przychody przedsiębiorstwa, zarówno te pochodzące ze sprzedaży, jak i z pozostałych źródeł. Kolejna pozycja to wydatki na zakupy towarowe czy materiałowe, następnie koszty zatrudnienia pracowników oraz prowadzenia działalności (jak czynsz czy opłata za prąd).

 

Do prowadzenia rachunkowości w ten sposób, zobowiązane są: osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej – o ile zdecydują o ogólnych zasadach rozliczania lub podatku liniowym w swojej firmie – a także spółki jawne, partnerskie i cywilne, które nie przekroczyły wspomnianego wcześniej progu finansowego w danym roku.

 

Księgi Handlowe

 

Księgi Handlowe zwane pełną księgowością, podobnie jak KPiR, prowadzone są na podstawie dowodów księgowych, charakteryzują się jednak specjalistycznym system rozliczeń. Firmy, które prowadzą swoją rachunkowość w ten sposób, są zobligowane do spełniania wymagań zawartych w ustawie. Nie można jednak zapomnieć, że Księgi Handlowe pozwalają na zdecydowanie szerszą analizę wydatków firmy. Ten sposób rozliczania, stosowany jest w:

 

• Kapitałowych spółkach prawa handlowego
• Osobowych spółkach prawa handlowego
• Spółkach jawnych osób fizycznych, spółkach cywilnych i spółkach partnerskich, które przekroczyły dochód 1 200 000 euro

 

Niezależnie od tego, która forma rozliczeń lepiej sprawdzi się w Twojej firmie, powinieneś znaleźć rzetelne biuro księgowe, która zajmie się rachunkowością w sposób właściwy. Przykładem godnym polecenia z pewnością jest Aristo Signum – księgi handlowe Toruń.

Chcesz rozwinąć swoje przedsiębiorstwo? Dzięki networkingowi może być o wiele łatwiej!

Networking to coraz bardziej popularne zjawisko, które w Polsce osiąga z roku na rok wyższy poziom zaawansowania. Przedsiębiorcy z różnorodnych branż, dzięki klubowi networkingowo – rozwojowemu WFS Polska i organizowanych przez niego wydarzeniach, zyskują szanse na rozwój swoich działalności. Jak zatem zacząć i prowadzić networking, który pozwoli Ci na osiągnięcie oczekiwanych korzyści?

Networking – czas start

Spotkania networkingowe to rozwiązanie, dla każdego, kto chciałby zaprezentować swój biznes szczerszemu gronu. Jak zrobisz to w rozmowie z innym przedsiębiorącą, zależy wyłącznie od Ciebie. Na samym jednak początku, podczas prezentacji wszystkich uczestników wydarzenia istnieją określone reguły. Jako gość masz jedynie niespełna minutę na przedstawienie siebie i tego, co robisz. Jak zrobić to w najbardziej efektywny sposób? Przede wszystkim zadbaj o swoja prezencje, nienaganną postawę, zwróć uwagę na komunikację niewerbalną i oczywiście na to, co masz do przekazania innym. Ponoć wystarczy 11 sekund, by wywołać zaciekawienie u drugiej osoby. Wykorzystaj ten czas zatem jak najlepiej!

Co dalej?

Przechodząc do rozmowy już z konkretną osobą, pamiętaj o wszystkim, co zostało wymienione powyżej i dołącz do niej coś więcej Przykładowo na pytanie o swoją działalności, odwołaj się ciekawego zlecenia, które miałeś okazje wykonać lub podziel się momentem, w którym pomogłeś swojemu klientowi. Ponadto odpowiednio wcześniej przygotuj sobie kilka odpowiedzi na wybrane pytania – nie dasz się dzięki temu zaskoczyć. Po rozmowie wyślij grzecznościowego maila, z podziękowaniem za rozmowę i szerszą informacją o swoim biznesie.

Gdzie i kiedy?

Wydarzenia networkingowe, których organizatorem i partnerem jest WFS Polska realizowane są regularnie, na terenie całego kraju. Na spotkanie możesz przyjechać do kilku największych miast w Polsce – Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Torunia, a także tych o wiele mniejszych, jak Radomsko i Bełchatów. Sam zdecyduj, gdzie chciałbyś się pojawić w pierwszej kolejności i po prostu to zrób!

Radio – niezastąpione w nowoczesnej kuchni

Kuchnia to centrum nowoczesnego domu. Duże pomieszczenie ze stołem jadalnym z miejscami dla wszystkich domowników coraz częściej jest połączone z salonem, dlatego spędza się w nim większość wolnego czasu. Z tego względu w kuchni warto zamontować nagłośnienie do zabudowy, dzięki któremu podczas gotowania i wypoczywania na kanapie posłucha się ulubionej muzyki.

 

Radio do kuchni – dlaczego warto je mieć?

 

Gotowanie jest modne, dlatego wiele osób spędza w kuchni wolne weekendy i popołudnia. Przyrządzanie wyśmienitych dań pozwala odprężyć się i zapomnieć o problemach, a pieczenie ciasteczek to doskonała zabawa dla rodziców i dzieci. Radio kuchenne zamontowane pod sufitem lub szafkami sprawia, że czas spędzony w kuchni jest jeszcze przyjemniejszy. Podczas pieczenia i gotowania przez cały czas można słuchać ulubionych utworów, audycji radiowych, a także wiadomości z kraju i ze świata, transmitowanych co godzinę przez największe stacje radiowe.

 

Radio do kuchni może służyć również do puszczania muzyki podczas spotkania z przyjaciółmi. Urządzenie podłącza się do sieci wi-fi, dzięki czemu odtwarza się na nim utwory z różnych nośników. Wysokiej jakości głośniki sprawiają, że muzykę słychać nie tylko w kuchennym aneksie, ale i w części wypoczynkowej pomieszczenia. Montaż sufitowy jest natomiast niezastąpiony w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Radio kuchenne zajmuje niewiele miejsca, zapewniając jakość dźwięku taką samą jak rozbudowany sprzęt audio.

 

Jakie są zalety radia kuchennego?

 

Radio kuchenne sprawdza się w kuchni znacznie lepiej niż inne modele sprzętu audio. Odbiornik jest dostosowany do warunków panujących w wilgotnym pomieszczeniu. Obudowa radia jest odporna na wysokie temperatury, tłuszcz i parę wodną, dzięki czemu trwałość sprzętu jest wysoka. Radio działa niezawodnie, nawet gdy pracuje przez wiele godzin w zaparowanej kuchni.

 

Odbiornik umożliwia odtwarzanie muzyki z zewnętrznych nośników oraz słuchanie stacji radiowych, nadających na różnych częstotliwościach. Pilot umożliwia sterowanie radiem z odległości, dzięki czemu stacje radiowe oraz utwory można zmieniać, leżąc na kanapie w części wypoczynkowej salonu.

 

Nagłośnienie do zabudowy dopasowuje się do różnych aranżacji, gdyż wtapia się w meble kuchenne i stanowi ich integralną część. Urządzenie działa bez zarzutu, choć jest niemalże niewidoczne. Co ważne, radio pasuje zarówno do mebli wykonywanych na zamówienie, jak i do standardowych zestawów dostępnych od ręki w sklepach meblowych.

Biuro rachunkowe w wyszukiwarce – czyli jak znaleźć najlepszą firmę księgową?

Dzisiejszy rynek usług finansowych charakteryzuje się sporą konkurencyjnością, dlatego jako potencjalni klienci powinniśmy wiedzieć, jak znaleźć firmę, która sprosta naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jak więc przebić się przez gąszcz ofert i trafić na tą idealną? Dowiesz się tego w tym artykule.

Gdzie zacząć poszukiwania odpowiedniej firmy rachunkowej?

Nie ma co ukrywać, że głównym źródłem naszych poszukiwań będzie Internet, a mówiąc konkretnie wyszukiwarki online. Jednak samo wpisanie frazy: biuro rachunkowe Toruń, jeśli właśnie w tej okolicy poszukujesz firmy księgowej i kliknięcie w pierwszy widoczny link nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że księgowość to bardzo szeroki zakres usług, które mogą okazać się przydatne w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy z konkretną firmą, sprawdź czy poza rozliczeniami, oferuje ona także pomoc prawną czy rejestrację podmiotów gospodarczych. Mając do dyspozycji usługodawcę, który gwarantuje pełen zakres rachunkowości, możesz być pewny, że poradzi on sobie niezależnie od sytuacji, w której się znajdziesz, co sprawi, że unikniesz niepotrzebnych problemów.

Współpraca online podstawą sukcesu

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że łatwa i szybka komunikacja wpływa bardzo pozytywnie na wszelki rodzaj współpracy. Dlatego szukając biura rachunkowego, sprawdź czy oferuje ono świadczenie usług online. Dzięki temu Twoim jedynym zmartwieniem związanym z księgowością, będzie wysyłka dokumentów w wyznaczonym na to terminie. Co więcej, wszelkie porady czy konsultacje, wykonasz z biura przez Internet, to z kolei pomoże ci zaoszczędzić czas, a jak powszechnie wiadomo – czas to pieniądz.

Dobre praktyki w networkingu – czyli jak pozyskać i utrzymać kontakty

Patrząc na trendy współczesnego rynku, szybko dochodzimy do wniosku, że networking staje się ważnym filarem dzisiejszego biznesu. Odpowiednio prowadzony, pozwala przedsiębiorcom pozyskać kontakty, znajomości, a nawet przyjaźnie, które przynoszą wymierne korzyści na stopie zawodowej.

Pierwsze wrażenie podstawą sukcesu

Powszechne stwierdzenie, że dobre pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz, w pełni sprawdza się w zakresie networkingu. Co ciekawe, wiele osób przy pierwszym kontakcie zwraca uwagę na nasz wizerunek i na to właśnie powinniśmy zwrócić największą uwagę. Nienaganna prezencja zwiększy nasze szanse na pozyskanie parterów biznesowych – nie znaczy to oczywiście, że merytoryczna część rozmowy nie ma znaczenia, wiedza i właściwe argumenty mogą okazać się nieodzowne.

Pamiętaj o utrzymywaniu kontaktów

Networking skupia się na osiąganiu obopólnych korzyści, a to z kolei wymaga czasu i stałego budowania relacji. Właśnie dlatego, tak ważne jest podtrzymanie kontaktów – nigdy nie wiemy kto i kiedy może nam pomóc w rozwijaniu naszej działalności. Nie trudno się jednak domyślić, że utrzymanie dobrych relacji wymaga od nas nieco pracy i zaangażowania – spore znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze gesty, jak choćby sms z życzeniami urodzinowi czy gratulacje z okazji awansu lub sukcesu zawodowego. Najlepiej jednak, gdy od czasu do czasu wypijemy z kimś niezobowiązującą kawę, pomożemy w rozwiązaniu jakiegoś problemu czy udzielimy rekomendacji – stosując takie zabiegi, z pewnością możesz liczyć na podobne wsparcie z drugiej strony.

Dlaczego pożyczka pozabankowa jest łatwiejsza do uzyskania?

Chwilówki, czyli szybkie pożyczki gotówkowe, to popularny sposób finansowania niektórych celów polskich konsumentów. Łatwo je zaciągnąć, nawet w trybie online, bez wychodzenia z domu. Najczęściej sięgają po nie osoby, które nie mają czasu na ubieganie się w banku po kredyt lub pożyczkę. Jak to się dzieje, że pożyczka pozabankowa jest łatwiejsza do uzyskania?

 

Wymogi KNF względem banków

 

Firmy pozabankowe pozostają poza nadzorem ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), którym objęte są instytucje bankowe – banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i). Dlatego nie muszą stosować się do regulacji wydawanych przez KNF, a te wskazują na obowiązkowe, skrupulatne badanie zdolności i wiarygodności kredytowej.

 

Z tego względu proces kredytowy w banku prowadzony przed wydaniem decyzji kredytowej trwa znacznie dłużej niż w przypadku firm pozabankowych. Bank musi sięgnąć do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) i sprawdzić wpisy w tym rejestrze dotyczące potencjalnego kredytobiorcy. Negatywne wpisy w BIK powodują odmowę udzielania kredytu. Przeszkodą w wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej może być też brak jakichkolwiek wpisów. Bank sięga również po informacje z baz biur informacji gospodarczych, aby przekonać się, że wnioskodawca nie jest dłużnikiem.

 

Poza tym w bankach konieczne jest posiadanie przez klienta odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, rozumianej jako zdolność do spłaty udzielonego zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami, zgodnie z harmonogramem bankowym. Dlatego banki żądają składania wraz z wnioskiem kredytowym szeregu dokumentów, w tym zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. Cała analiza dokumentów i kontrola w BIK trwa, przez co trzeba czekać nawet kilka dni na decyzję kredytową.

 

Uproszczone formalności w firmach pozabankowych

 

Firmy pozabankowe nie muszą tak skrupulatnie badać zdolności i wiarygodności kredytowej swoich klientów.  Najczęściej w ramach procesu weryfikacyjnego sprawdzają jedynie tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy – np. poprzez prosty przelew bankowy na symboliczną kwotę 1 grosz lub 1 zł, co może trwać nawet kilka sekund, jeśli konto klienta i rachunek bankowy firmy pożyczkowej znajdują się w tym samym banku. Dzięki temu decyzja o pożyczce wydawana jest bardzo szybko.

 

Tylko część firm pożyczkowych, np. Wonga.com, sprawdza klientów w BIK, na podstawie zawartej z biurem umowy o współpracy. Inne kontrolują 1-2 bazy biur informacji gospodarczych, m.in. BIG InfoMonitor, KRD, ERIF i tym podobne. Negatywne wpisy w BIK i w BIG-ach nie dyskwalifikują od razu klienta, ale firma pożyczkowa może zaproponować mu pożyczkę na o wiele mniej preferencyjnych warunkach.

 

Firmy udzielające pożyczek (np Eden Finance, oferta dostępna pod adresem: https://edenfinance.pl/oferta-pozyczek.html) pozabankowych ułatwiają klientom dopełnianie formalności, ograniczając je do prostych czynności, ale też pobierają z reguły wyższy procent od udzielonego zobowiązania niż banki, co ma im zrekompensować ponoszone ryzyko.

Czym zajmuje się agencja pracy tymczasowej?

Podstawową rolą przedsiębiorstwa, jakim jest agencja pracy tymczasowej jest pomoc w znalezieniu pracy na konkretny okres czasu. Jest to pośrednik pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, która ma za zadanie wyszukać ofertę zgodną z kwalifikacjami kandydata.

 

W jaki sposób funkcjonuje agencja pracy tymczasowej?

 

Agencja pracy tymczasowej jest pośrednikiem pomiędzy pracodawcą a osobą szukającą zatrudnienia. Jej zadaniem jest aktywna pomoc osobom zgłaszającym się do agencji w celu znalezienia pracy. Z agencji pracy tymczasowej korzystają głównie osoby bezrobotne, studenci i niepełnosprawni. Popularność tego typu przedsiębiorstwa jest zasługą uproszczonych procedur, a także szybkiego działania. To właśnie pracownicy agencji tymczasowej odpowiadają za wszelkie formalności związane z procesem rekrutacji aż do momentu finalnego zatrudnienia. Agencja pracy tymczasowej pomaga również kandydatom w znalezieniu pracy za granicą. Najpopularniejszymi kierunkami migracji zarobkowej są: Anglia, Niemcy, Włochy i Norwegia. Najczęściej do agencji pracy tymczasowej po pomoc w poszukiwaniu pracy zgłaszają się osoby, które po raz pierwszy chcą znaleźć zatrudnienie za granicą. Agencja pracy tymczasowej pomaga kandydatowi w znalezieniu pracy, okazując mu wsparcie podczas trwania całego okresu rekrutacji.

 

Idealna agencja pracy tymczasowej – czym kierować się przy jej wyborze?

 

Agencja pracy tymczasowej to przedsiębiorstwo, które w świetle prawa musi spełniać kilka wymogów prawnych i zawsze zanim udamy się do agencji, warto sprawdzić, czy takie wymogi spełnia. Wśród nich znajduje się: niekaralność, terminowe spłacanie podatków i składek ZUS, a także brak ogłoszenia upadłości. Dokumentem zawierającym takie informacje jest dokument wydany przez marszałka województwa, w którym mieści się konkretna agencja pracy tymczasowej. Warto zacząć od research’u w Internecie, które jest możliwe po wpisaniu frazy „agencja pracy tymczasowej”. Będziemy mogli zobaczyć dużą liczbę wyników wraz z adresem i numerem kontaktowym.

Podatek z zagranicy: co trzeba zrobić, by uzyskać zwrot?

Każda osoba, która pracowała zagranicą, jest zobowiązana do rozliczenia się z fiskusem. Ma to swoje pozytywne strony, ponieważ w takiej sytuacji – tak jak w przypadku pracy w kraju – możliwe jest otrzymanie zwrotu części pieniędzy, które zostały zapłacone w ramach podatku. Co trzeba zrobić, by było to możliwe?

 

Kraj pracy a podatek z zagranicy

 

Dużo zależy od tego, w jakim kraju pracowała dana osoba. Ponadto ważne jest to, czy praca była wykonywana poza granicami kraju, czy może pracownik cały czas rezydował w Polsce, a tylko otrzymywał wynagrodzenie od zagranicznej firmy (np. pracował zdalnie i wykonywał konkretne projekty). Rozliczeniu w Polsce podlegają także każde przychody, które ostały uzyskane poza granicami kraju. Przed przygotowaniem PIT-u należy sprawdzić, jakie zasady obowiązują, jeśli chodzi o państwo (lub państwa), z którego uzyskiwany był przychód.

 

Podatek z zagranicy a rezydencja podatkowa

 

Wszystko też zależy od tego, ile dana osoba przebywała w kraju, a ile poza jego granicami. Jeśli w Polsce była łącznie mniej niż 184 dni w roku to może się okazać, że w ojczyźnie nie musi rozliczać się z podatków. Chodzi oczywiście o rezydencję podatkową. Dana osoba jest rezydentem polskim, jeśli na terenie Polski ma centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku.

 

Praca za granicą

 

Jeśli jednak dana osoba jest rezydentem, to rozlicza się w Polsce. Po powrocie z pracy zarobkowej należy zapłacić zaliczkę na podatek z zagranicy w Polsce. Konieczne jest uiszczenie odpowiedniej kwoty do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym był powrót do kraju. Zaliczkę wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego. Deklarację podatkową należy z kolei złożyć do końca 30 kwietnia kolejnego roku. Prawdopodobnie będzie to druk PIT-36, a nie PI-37, tak jak ma to miejsce zwykle. W razie pytań związanych ze sposobem rozliczania pracy za granicą pomocna może okazać się konsultacja z US.

WFS w Małopolsce – czyli śniadania networkingowe w Krakowie

Współpraca Fundamentem Sukcesu to klub networkingowo-rozwojowy, który działa na terenie całej Polski, zrzeszając przedsiębiorców z różnorodnych branż. Uczestnictwo w organizacji daje szereg korzyści – od poznawania ciekawych osób, po zawiązywanie z nimi efektywnych i długotrwałych współprac. Jeśli sam prowadzisz działalność w województwie małopolskim, skorzystaj z okazji i wybierz się na event WFS organizowany właśnie w Krakowie.


Śniadanie networkingowe WFS Kraków

Śniadanie networkingowe to świetna okazja na spotkanie się w gronie osób, które tak jak Ty chcą się stale rozwijać i są nastawione na sukces. Spotkania odbywają się we wczesnych godzinach porannych, od 6:45 do 10, według ściśle określonego planu, który umożliwia m.in. wymianę wizytówek, krótką prezentację uczestnika i prowadzonej przez niego działalności oraz bliższe zapoznanie się z rolą i celami samej organizacji WFS.


Dla kogo takie spotkanie?

Eventy są organizowane z myślą o przedsiębiorcach, którzy gotowi są na współpracę oraz w razie takiej potrzeby- pomoc biznesową innym członkom klubu.

Networking w Krakowie ma sens, nie mówiąc już o całej Małopolsce! To duże miasto, w którym skupia się wiele mniejszych i większych firm. Jeśli jesteś zainteresowany, nie zwlekaj z decyzją, ponieważ ilość miejsc na każde ze spotkań jest ograniczona.