Czy warto inwestować w edukację pracowników?

W dzisiejszych czasach, chyba nikt już nie ma wątpliwości, że jak najbardziej tak! Doświadczony i uczciwy pracownik to skarb, szczególnie w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej oraz niestabilnego rynku pracy. Już dawno odeszły w zapomnienie czasy, w których pracownik przez całe życie był zatrudniony w jednej firmie. Dziś, aby zatrzymać najlepszych podwładnych, trzeba nieustannie gonić za dynamicznym postępem, jednocześnie inwestując w podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry.

 

Korzyści wynikające z inwestycji

Wkład finansowy w rozwój personelu zwraca się bardzo szybko, a korzyści płynące z inwestycji, widoczne są szczególnie, w jakości i wydajności pracy zatrudnionych osób. Pracownik, który zdobył nowe kwalifikacje, sprawniej realizuje wyznaczone mu zadania, a nawet przyczynia się do dalszego rozwoju firmy. Dodatkowo, jeśli pracodawca inwestuje w edukację pracownika, zwiększa tym samym, prawdopodobieństwo zatrzymania go w swojej firmie, bowiem oczywiste jest, że atrakcyjna z punktu widzenia etatowca praca, to nie tylko dobre zarobki, ale także możliwość nieustannego rozwoju osobistego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co jeszcze pracodawca może zyskać? Z całą pewnością szersze kontakty zawodowe, zwiększenie zaufania wśród klientów i partnerów biznesowych oraz przewagę konkurencyjną na rynku pracy i większą wartość firmy.

 

W co najlepiej inwestować?

Możliwości jest bardzo wiele, a wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli pracodawca uważa, że na danym stanowisku niezbędne są dodatkowe kwalifikacje lub umiejętności, może zdecydować się na finansowanie szkoleń, kursów, np. językowych lub studiów – najczęściej chodzi o studia uzupełniające magisterskie lub w ostatnich latach bardzo popularne, studia podyplomowe. Takie działania pozwalają pracownikowi, zdobyć lub poszerzyć specjalistyczną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wykonywanego zawodu, a zdobyte kwalifikacje, potwierdzić egzaminami. Jednak przed podjęciem decyzji, warto porozmawiać z personelem i przeanalizować dostępne możliwości edukacji. Biorąc pod uwagę kadrę kierowniczą, dobrym rozwiązaniem są studia II stopnia lub podyplomowe, a szeroką ofertę rozwojowych kierunków proponują wyższe uczelnie w Warszawie i innych miastach, natomiast w przypadku pracowników niższego szczebla, warto rozważyć szkolenia zawodowe bądź kursy.

Nasz team to grupa ekspertów ,którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą z kategorii biznesu, finansów, inwestycji oraz rachunkowości tak byś mógł/a być na bieżąco z najświeższymi informacjami biznesowymi.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *