Walka z uzależnieniami: potencjał środków nootropowych

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaki wpływ na działanie twojego mózgu mają substancje nootropowe? Czy wiesz, że mogą one korzystnie wpłynąć na walkę z uzależnieniami? Jeżeli nie, dzisiaj uzyskasz ciekawe informacje na temat nootropów, o których wcześniej nawet nie słyszałeś.

 

Ten artykuł przybliży ci korzyści płynące z odpowiedniego stosowania substancji nootropowych, które mogą znacznie poprawić jakość twojego życia wpływając na lepsze samopoczucie, koncentrację a także usprawniając pracę mózgu. Dodatkowo przekonasz się, że nootropy naprawdę mogą pomóc w walce z uzależnieniami, aby tak się stało musi jednak dojść do pewnych mechanizmów, o których za chwile będzie mowa.

 

Jak działają środki nootropowe?

 

Środki nootropowe inaczej zwane prokognitywnymi znane są z poprawiania funkcji poznawczych w obrębie mózgu. Substancje nootropowe wywołują zmiany w układzie nerwowym. Dokładniej rzecz ujmując, ich efekt terapeutyczny powstaje poprzez utworzenie zmian w neuroprzekaźnikach, hormonach oraz enzymach. Środki nootropowe naprawdę mogą doprowadzić do szeregu różnych efektów. Kilka z ich działa neuroprotekcyjnie, inne zaś mają wpływ na neurogenezę. Dodatkowo niektóre substancje nootropowe pozwalają na zwiększenie stabilności błon komórek nerwowych.

 

W konsekwencji, właściwe zażywanie nootropów pozwala na:

 

  • –  zwiększenie wydajności pracy mózgu
  • –  poprawienie koncentracji oraz lepszą uwagę
  • –  polepsza nastrój i wyciąga ze stanów lękowych i depresji
  • –  usprawnia pamięć i ogólne funkcje intelektualneJak nootropy pomagają przezwyciężać uzależnienia?

 

 

Jakie mechanizmy powodują uzależnienia? To jest kluczowe pytanie mówiąc właśnie o uzależnieniach. Przeprowadzono na ten temat wiele badań i w ostatnich latach dowiedziono, że istnieje ważny mechanizm odpowiadający za patologiczne uzależnienia wobec kilku substancji.

 

Wychodzi na to, że do zwiększenia zachowań uzależniających przyczynia się rozregulowanie pewnego neuroprzekaźnictwa glutaminergicznego. Ale gdzie dokładnie? To zjawisko zachodzi w naszym mózgu, dokładnie w korze przedczołowej oraz jądrze półleżącym.

 

Dotychczas, właśnie taki mechanizm kojarzono działaniem uzależniającym od heroiny nikotyny itp. Tak naprawdę potencjalnie ma on też istotną rolę jeżeli mowa o innych substancjach a nawet pewnych zachowaniach kompulsywnych, które niekoniecznie są związane z zażywaniem środków chemicznych. Można odwołać się tutaj do hazardu.

 

Czy faktycznie substancje nootropowe mogą mieć wpływ na obieg glutaminergiczny a tym samym czynnie redukować objawy zmuszające do nadużywania substancji uzależniających?

 

Dzięki temu, że zwrócono uwagę na ten mechanizm działania, to przeprowadzono badania w kierunku zastosowania środków memantyny oraz a – acetylocysteiny.

 

W momencie, kiedy glutaminian wypływa w obrębie zewnątrzkomórkowej przestrzeni nie synaptycznej może dojść do pewnych sytuacji:

 

  • –  powoduje to zwiększoną plastyczność synaptyczną
  • –  stylowanie posynaptycznych receptorów
  • –  doprowadza do stymulacji zewnątrzsynaptycznych receptorówglutaminianowych

 

W jaki sposób najlepiej to zinterpretować? Znaczne pobudzenie organizmu i nastroju prowadzi do zaburzenia zahamowań prowadzących do korzystania z uzależniających środków oraz dwukrotnie zwiększa ryzyko powrotu na drogę uzależnienia i związanych z tym kłopotów.

 

Podniesienie poziomu glutaminergicznegoi skutkuje neurotoksycznością. Ten wynik patologiczny niestety łączy się z zaburzeniem neurodegeneracyjnym, jak chociażby choroba Huntingtona, Parkinsona czy Alzheimera.

 

Podsumowanie:

 

Jak widzisz środki nootropowe mogą korzystnie wpłynąć na walkę z uzależnieniami. Pewne badania dowiodły, że istnieje związek pomiędzy zaburzeniami szlaków glutamiergicznych kory przedczołowej – jądra półleżącego a silnym uzależnieniem od substancji takich jak alkohol, kokaina, czy inne używki. Dodatkowo podczas badań klinicznych pokazano, że istnieje skuteczność leczenia z zastosowaniem n-acetylocysteiny inaczej NAC i mamantyny w łagodzeniu objawów takich zaburzeń.

 

Walka z uzależnieniami bywa trudna nie tylko dla osoby uzależnionej, ale też dla osób najbliższych. Warto uzyskać, jak najwięcej informacji na temat tego, co może przyczynić się do wyjścia z nałogu lub znacząco zahamować potrzebę korzystania ze specyfików uzależniających.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się innych ciekawych informacji na temat środków nootropowych, ich korzystnego wpływu na poprawienie funkcji poznawczych, a także dowiedzieć się gdzie w codziennych produktach spożywczych dostępnych w twoim domu mogą znaleźć się naturalne nootropy, zachęcamy cię do przeczytania innych artykułów na ten temat. Pamiętaj, że stosowanie nootropów musi zostać ustalone ze specjalistą. Tylko wtedy możesz osiągnąć dobre efekty i uniknąć skutków ubocznych wynikających z ich niewłaściwego stosowania.

Nasz team to grupa ekspertów ,którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą z kategorii biznesu, finansów, inwestycji oraz rachunkowości tak byś mógł/a być na bieżąco z najświeższymi informacjami biznesowymi.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *