Jak przygotować auto do zimy – złote zasady | Pomoc Drogowa Tarnowskie Góry

Zima, to ten okres w roku, w którym kierowcy muszą skupić szczególną uwagę na stanie technicznym swojego samochodu, a także zachować maksymalną koncentrację w czasie jazdy. Śnieg, lód czy szron to wrogowie nawet najlepszych systemów hamowania, dlatego tak ważne jest, by ten i pozostałe elementy pojazdu były w dobrym stanie. Zastanawiasz się, jakie działania podjąć, by całą zimę jeździć bezpiecznie i bezproblemowo? Przedstawiamy pięć najważniejszych zasad, które powinien znać każdy kierowca.

O czym więc pamiętać zimą?

Pierwszym, o czym należy pamiętać – w zasadzie jeszcze przed pierwszym śniegiem – jest oczywiście zmiana opon na zimowe. Każdy kierowca powinien zająć się tym już przy pierwszym spadku temperatur, ponieważ to właśnie wtedy letnie opony tracą swoje właściwości zmniejszając tak komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo na drodze. Nie można też zapomnieć, że opony mogą się zużywać, tracąc swoją funkcjonalność. Prawo w Polsce mówi, że opony przestają nadawać się do użytku w momencie, gdy wysokość bieżnika jest niższa niż 1,6 mm, producenci opon są jednak zdania, że ogumienie spełnia swoją funkcje w stu procentach do momentu aż wysokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm.

Kolejnym elementem, który zimą może szwankować jest oczywiście akumulator. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro wczoraj samochód odpalił bez problemu, to będzie tak również dzisiaj – nic bardziej mylnego. Już przy temperaturze wynoszącej 0 stopni, wydajność akumulatora może spaść nawet o kilkadziesiąt procent, co gorsza, przy niskich czy też ujemnych temperaturach wzrasta zapotrzebowanie na moc niezbędną do rozruchu samochodu. Niestety domowe sposoby, kable rozruchowe czy użycie prostownika nie daje nam gwarancji, że następnym razem auto ruszy bez problemów. Jeśli chcecie uniknąć problemów z akumulatorem, warto jeszcze przed zimą udać się do autoryzowanego serwisu, gdzie specjaliści sprawdzą stan techniczny zarówno akumulatora jak i układu ładującego.

Co zrobić, gdy auto odmówi nam posłuszeństwa

W trasie –  zwłaszcza w zimie – może przytrafić się naprawdę wiele nieprzewidzianych przygód – od problemów z akumulatorem, silnikiem, przez poślizgi czy drobne stłuczki, na poważniejszych zderzeniach kończąc. Niestety biały puch nie jest przyjacielem kierowców, którzy w jego obecności muszą zachować maksymalne skupienie. Jeżeli w trakcie drogi zdarzy się coś, co uniemożliwi Ci dalszą jazdę, przede wszystkim pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa – trójkąt i światła awaryjne to absolutna podstawa. Jeżeli nie możesz sam poradzić sobie z awarią, niezbędna będzie pomoc specjalistów – Pomoc Drogowa Tarnowskie Góry.

 

Zadzwoń:
+48 450 112 112
Zobacz stronę:
https://pomocdrogowa.pro//

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *