Sprawny magazyn w firmie cz. 2 – wyposażenie

Procesy logistyczne takie jak magazynowanie, pakowanie, wysyłka i przewóz towarów stanowią ciąg zdarzeń, który bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Zarówno firmy handlowe takie jak hurtownie czy sklepy jak również przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebują dobrze funkcjonującej logistyki.

 

Procesy magazynowe tak jak wszystkie inne wymagają odpowiedniego zaplanowania oraz zapewnienia zasobów niezbędnych do właściwej realizacji zadań.

 

Zasoby do magazynu

 

Wszystkie produkty, maszyny i urządzenia, które są konieczne w magazynie aby wykonywać codzienne obowiązki można nazwać ogólnie zasobami magazynowymi. Dotyczy to zarówno takich elementów jak regały czy stoły do pakowania, ale także wózków widłowych i paleciaków.

 

Tu również należy mieć na uwadze normalia techniczne, opony do widlaków oraz materiały opakowaniowe. W tym miejscu nie należy również zapomnieć o zasobach ludzkich ponieważ to pracownicy są kluczowym elementem każdej jednostki.

 

Za zapewnienie wszystkich niezbędnych zasobów zwykle odpowiedzialny jest kierownik magazynu i to on jest odpowiedzialny za to, aby niczego nie brakowało, a sprzęt był sprawny technicznie i odpowiedni do pracy w określonym środowisku.

 

Dlaczego to ważne?

 

Dlaczego bardzo ważne jest aby magazyn dysponował odpowiednimi zasobami ? Czy dobre wyposażenie wpływa na jakość pracy? Czy wydajność pracy jest zależna od dostępnych środków?

 

Oczywiście rodzaj i jakość zasobów ma bezpośredni wpływ na pracę każdego magazynu. Nie ma znaczenia czy jest duża firma logistyczna, produkcyjna, sklep wielkopowierzchniowy czy mała hurtownia. To od tego jakim sprzętem dysponują pracownicy zależy komfort ich pracy. Tu warto podkreślić również to, że właściwie zaopatrzony magazyn zazwyczaj pracuje wydajniej, a przy pracy popełnianych jest mniej błędów. Takie podejście pozwala obniżyć koszty i poprawić efektywność.

 

Trzeba również pamiętać o BHP w magazynie. Tylko sprawny sprzęt, który przechodzi okresowe badania techniczne pozwala na bezpieczne użytkowanie i ograniczenie ilości kontuzji w pracy.