Korozję można zdefiniować jako wynik reakcji otaczającego środowiska na niezamierzoną zmianę materiału. Zazwyczaj mówiąc o korozji mamy na myśli korozję metali, ale inne materiały również mogą jej ulegać. My jednak zajmiemy się rdzewieniem metali.
Korozja jest jedną z głównych przyczyn strat w trakcie produkcji, transportu oraz przechowywania elementów, które są narażone na rdzę, np. przedmiotów ze stali, żelaza oraz innych metali i ich stopów.
Rdza takich elementów w trakcie magazynowania czy transportu może prowadzić do przebarwień powierzchni, jej matowienia oraz niszczenia wżerowego. Normalnym jest, że tlen i woda obecne są we wszystkich warunkach transportu oraz warunkach przechowywania przedmiotów, dlatego zabezpieczenie ich przed korozją jest konieczne już na etapie pakowania i przechowywania metalowych części. Efekty rdzewienia często pojawiają się po wyprodukowaniu przedmiotów, a przed dostarczeniem ich odbiorcy.
W takich przypadkach najczęściej stosuje się powłoki polimerowe z polietylenu niskiej gęstości lub pakowanie elementów metalowych w warunkach próżniowych, jak ma to miejsce na przykład w przemyśle elektronicznym. Ta metoda jest niezwykle kosztowna.
Innym rozwiązaniem przynoszącym zamierzone efekty są powłoki ochronne i środki ochrony czasowej.
Kolejną, równie skuteczną metodą walki z procesem rdzewienia jest wprowadzenie zabezpieczenia w postaci inhibitora. Inhibitor korozji Warszawa, który nawet w niewielkich ilościach w dużym stopniu zmniejsza szybkość rdzewienia w środowisku korozyjnym. W środowiskach wilgotnych korozja metali ma charakter elektrochemiczny i dlatego zastosowanie inhibitorów korozji polega na zmianie potencjału elektrodowego metalu. Ma to na celu zapobiegnięcia lub chociażby ograniczenia jego rozpuszczania.
Popularne tagi : powłoka antykorozyjna , odrdzewiacz , oleje antykorozyjne , folia aluminiowa , folia antykorozyjna , płyn antykorozyjny , papier antykorozyjny
- Profesjonalne usługi księgowe – klucz do sukcesu biznesowego - 7 września 2023
- Ewolucja programowania low-code, czyli skracanie drogi do tworzenia oprogramowania - 25 sierpnia 2023
- Metodyka Kanban – skuteczny sposób zarządzania projektem - 11 lipca 2023