Cechy motoryczne człowieka – co warto o nich wiedzieć

Coraz więcej osób określa się, jako aktywne sportowo, to bardzo dobry trend, dzięki któremu czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi i silniejsi. Trzeba jednak mieć świadomość, że dobry i efektywny trening, to taki, który jest odpowiednio ułożony i dopasowany pod indywidualne potrzeby czy możliwości – te z kolei są określane na podstawie możliwości motorycznych danego człowieka, co się do nich zalicza?

 

Podstawowe cechy motoryczne człowieka

 

Pierwszą, i najbardziej oczywistą z ludzkich cech motorycznych jest siła, czyli zdolność do wysiłku mięśniowego, którego celem jest pokonywanie zewnętrznych nacisków lub oporów. Siła wynika z kurczliwości mięśni, a największy wpływ ma na nią ich częstotliwość, na którą składają się czynniki: osobowe, fizjologiczne, biomechaniczne. Kolejnym czynnikiem jest oczywiście szybkość, którą można definiować jako umiejętność mięśni do wykonywania konkretnej pracy w możliwie najmniejszych okresach czasu. Szybkość jest uzależniona od sprawności i koordynacji. Wypadkową siły oraz szybkości jest moc – czyli zdolność do wyzwolenia możliwie największej siły w jak najkrótszym czasie. Mówiąc o podstawowych zdolnościach motorycznych, nie można nie wspomnieć też o wytrzymałości, która jest określana jako umiejętność kontynuowania wzmożonego wysiłku, bez spadku efektywności czy znacznego przemęczenia organizmu.

 

Sport to twoja pasja? Zostań trenerem personalnym

 

Jeśli uwielbiasz wysiłek fizyczny, interesujesz się biologią i anatomią człowieka, to praca trenera personalnego może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Najpierw jednak warto dowiedzieć się więcej w kwestii układania i optymalizacji treningów czy diet, bezpieczeństwa na sali treningowej czy zasad prawidłowego wykonywania ćwiczeń – kurs na trenera personalnego Wrocław. Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do sportów siłowych, sprawdź też – kursy i szkolenia Wrocław.

 

 

 

Zadzwoń:
+71 7127712

Zobacz stronę:
https://www.ams.edu.pl/kursy/
Kurs na trenera personalnego Wrocław

Dojazd:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *