Warszawski city break – jak ekspresowo zwiedzić stolicę?

Warszawa jest potężnym miastem pełnym osobliwych zabytków, których grzechem byłoby nie zobaczyć. Oczywiście tę podróżniczą frajdę można sobie rozłożyć na kilka przyjazdów, ciekawych epizodów, ponieważ mając do dyspozycji kilka godzin, czy nawet dwa dni, nie zobaczy się za wiele.

Komunikacja w Warszawie

Dobrze, że stolica jest miastem dobrze zorganizowanym pod kątem komunikacyjnym. Co rusz pojawiają się tramwaje, autobusy, jest także metro znacznie ułatwiające szybkie przemieszczanie się po zaułkach miasta. Oczywiście nie można zapomnieć o rowerach, które można wypożyczyć i miło na nich poszusować, płacząc przyjemne z pożytecznym. Jeśli będziesz potrzebować niezawodnego środka transportu, chcąc dotrzeć idealnie w to miejsce, w którym zapragniesz być, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę taxi Warszawa, a pojawi się mnóstwo propozycji firm przewozowych. To jest też idealna sprawa dla tych, co nie znają dobrze Warszawy i nie chcą tracić czasu na pytanie, błądzenie i szukanie jak najlepszego połączenia.

Co warto zobaczyć?

Jeśli nie masz wiele czasu na zwiedzanie, a koniecznie chcesz chociaż poznać sztandarowe zabytki, czy miejsca w stolicy, zacznij od starego miasta. Być w Warszawie i nie widzieć Kolumny Zygmunta, to byłby mały nietakt. Ten wykonany z brązu monument liczy sobie 2,75 metra wysokości, a wystawił go Władysław IV swojemu ojcu w 1664 r.

Następny przystanek to Zamek Królewski, niegdyś siedziba książąt mazowieckich, natomiast od XVII w. stał się rezydencją królów polskich. Przez ok. 300 lat miały tu miejsce obrady parlamentu, uchwalono konstytucję 3 Maja i zdecydowano o utworzeniu KEN. Zamek całkowicie został zniszczony w czasach II wojny światowej, w 1944 r. Niemcy wysadzili mury w powietrze. Odbudowano go w latach 70 20 w.

Jeśli zobaczysz wyżej wymienione zabytki, koniecznie zajdź, chociaż na chwilę, na Stare Miasto, którego historia sięga końca III wieku. Znajdziesz tu Archikatedrę św. Jana Chrzciciela przy ulicy Świętojańskiej, zbudowaną na przełomie XIII i XIV w. To w tych murach odbyła się koronacja m.in króla Stanisława Leszczyńskiego i króla S. A Poniatowskiego. Prawdopodobnie może to być jedyna na świecie katedra, w której toczyły się regularne bitwy powstańcze, mające miejsce podczas II wojny światowej.

Powinien zachwycić Cię też urokliwy zapiecek, czyli prostokątny placyk gdzie odbywały się targi gołębi oraz innego ptactwa. Teraz wschodnia część tego miejsca zajmuje Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek. Dlaczego taka nazwa? Prawdopodobnie na tę uliczkę wychodziły piece z pobliskiej piekarni lub wedle innej wersji, to tu stał piec do wypalania wapna…Jak było naprawdę? Nie wiadomo.

Następnie skieruj swoje kroki na najdłuższą ulicę Starego Miasta – Piwną, liczącą sobie 250 m. Znajdziesz tu zabytkową kamienicę o nr 47 z XVIII w., gdzie mieszkał fizyk i astronom Antoni Magier. Na poddaszu miał własne obserwatorium i zawiadamiał przechodniów o aktualnej temperaturze powietrza, wywieszając cyfry na ścianie swojej kamienicy.

Oczywiście, dalej jest równie przyjemnie i jak starczy Ci czasu na zwiedzanie koniecznie pospaceruj po Rynku i jego okolicach. Wrażenia gwarantowane!

Nasz team to grupa ekspertów ,którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą z kategorii biznesu, finansów, inwestycji oraz rachunkowości tak byś mógł/a być na bieżąco z najświeższymi informacjami biznesowymi.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *