Wartość dzieł sztuki wzrasta z roku na rok i przeliczana jest w milionach. Kolekcjonerzy cieszący się widokiem najsłynniejszych i najmniej spotykanych dzieł muszą jednak zadbać o ich bezpieczeństwo przed kradzieżą, ale również przed ogniem.
Domowe sejfy
Krąg osób mających w posiadaniu słynne dzieła sztuki decyduje się na zaaranżowanie domowego sejfu w projekcie domu lub wyodrębnia pewną część domu na jego stworzenie. Domowy sejf na dzieła musi posiadać inną grubość ścian, które zostaną zwieńczone pancernymi drzwiami. To są dalekosiężne inwestycje, które przy niewielkiej ilości dzieł mogą być niepotrzebnym wydatkiem. Wśród domowych sejfów można wykonać odpowiednie prace budowlane, aby następnie wkomponować je w ścianę, podłogę lub meble.
Wybór sejfu
Wielkość sejfu zależy jedynie od potrzeb. Inne cechy takie jak normy bezpieczeństwa przed włamaniem i przed pożarem mają tu większe znaczenie. Klasyfikacja antywłamaniowa EN 1143-1/0 i jednocześnie ognioodporna EN 1047-1/S 60 stanowią najlepszą formę bezpieczeństwa. Gwarantuje to nie tylko bezskuteczną próbę kradzieży, ale również niewielkie ryzyko zniszczenia dzieła w przypadku pożaru lub wody. Sejf domowy powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, które będą stanowić oparcie do uzgodnienia stawek przez ubezpieczyciela cennej wartości. Wiele propozycji można znaleźć w sklepie https://www.hartmann-tresore.pl/sejfy/sejf-domowy/, gdzie nie tylko jest możliwość wyboru sejfu, ale jednocześnie dopasowania go pod każdym względem do indywidualnych potrzeb.
Pancerne bezpieczeństwo
Nikt bez klucza lub kodu nie jest w stanie ukraść zawartości pancernych sejfów, które posiadają najwyższe normy przeciwwłamaniowe i ognioodporne. Są one również niepodatne na działania mechaniczne. Ich waga poczynając od ponad 100 kg, chroni właściciela również przed wyniesieniem sejfu z domu. Jednak w ramach całkowitego bezpieczeństwa warto również wzmocnić ochronę poprzez system alarmowy i ewentualne kamery, które nie pozwolą na kradzież dzieł sztuki również przez osoby zaufane.
- Profesjonalne usługi księgowe – klucz do sukcesu biznesowego - 7 września 2023
- Ewolucja programowania low-code, czyli skracanie drogi do tworzenia oprogramowania - 25 sierpnia 2023
- Metodyka Kanban – skuteczny sposób zarządzania projektem - 11 lipca 2023