Fotowoltaika budzi zainteresowanie coraz większej liczby Polaków. Nic dziwnego, skoro pozwala wygenerować duże oszczędności w domowym budżecie. Dlatego warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób działa zestaw fotowoltaiczny.
Czemu ludzie sięgają po fotowoltaikę?
W dobie rosnących rachunków za prąd potrzeba oszczędzania staje się kluczową kwestią. Korzystamy z bardzo dużej ilości elektrycznych sprzętów, co przekłada się na duże potrzeby gospodarstw domowych. Bardzo dobrze jest to widoczne chociażby w okresie upałów, gdy ludzie masowo korzystają z wentylatorów czy klimatyzacji. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniu, które ograniczy opłaty za energię elektryczną przy jednoczesnym zapewnieniu ilości gwarantującej swobodne korzystanie przez cały rok. Dlatego właśnie wiele gospodarstw domowych zainwestowało w zestaw fotowoltaiczny. To system, który umożliwia uniezależnienie się od lokalnego dostawcy prądu, co skutkuje znacznym obniżeniem rachunków. Oczywiście, koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej wynosi około. 20-30 tys. złotych. Wszystko zależy od mocy zestawu. Musi ona odpowiadać rocznemu zużyciu energii gospodarstwa domowego. Wówczas będzie ona mogła pokryć je w stu procentach. Oczywiście, możemy liczyć na dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego, co pozwoli nam odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Na efekty też nie będziemy musieli długo czekać. Dobrze dobrana instalacja zwróci nam się w ciągu kilku lat. Szybko więc odczujemy oszczędności generowane przez ten system.
Ogranicznik przepięć i inne mniej znane elementy systemu
System fotowoltaiczny składa się z bardzo wielu elementów. Wszyscy kojarzymy fotowoltaikę z charakterystycznych paneli słonecznych. Montuje się je zazwyczaj na dachach budynków lub w ogrodach jako konstrukcje wolnostojące. Nie są one jednak jedynym elementem całego zestawu. W jego skład wchodzą bowiem takie elementy jak falownik, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Warto także zwrócić uwagę na ogranicznik przepięć. Chronią one instalacje przed uderzeniem pioruna. W naszym kraju to bardzo ważne, gdyż w ciągu roku występuje statystycznie około 25 dni burzowych. W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się najczęściej ogranicznik przepięć na napięcia od 500 do 1500 V. Znajdziesz je chociażby pod tym linkiem https://sklep.ekotechnologia.eu/c/45/ograniczniki-przepiec-aparatura-elektryczna.html. Chronią one nie tylko przed bezpośrednim wyładowaniem piorunowym, ale także przed pośrednim uderzeniem pioruna oraz przepięciami komutacyjnymi. Pełni więc bardzo ważną rolę i nie wolno nam zapomnieć o tym elemencie.
- Profesjonalne usługi księgowe – klucz do sukcesu biznesowego - 7 września 2023
- Ewolucja programowania low-code, czyli skracanie drogi do tworzenia oprogramowania - 25 sierpnia 2023
- Metodyka Kanban – skuteczny sposób zarządzania projektem - 11 lipca 2023