3 świetnych mówców

Prowadzenie wystąpień publicznych to sztuka. Trudna sztuka. Dziś przyjrzymy się kilku postaciom, które opanowały tę cenną umiejętność. Czego możemy się od nich nauczyć?

Seneka Młodszy, rzymski filozof i pisarz jest autorem następujących słów: “Temu kto nie wie do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr”. Dlaczego rozpoczynamy ten tekst właśnie od niego? Nie, nie dlatego, że jest jednym z 3 świetnych mówców, o których chcemy dziś opowiedzieć. Przytoczyliśmy te słowa przede wszystkim dlatego, że – jeżeli interesujesz się tematyką wystąpień publicznych – warto już na samym początku rozpocząć od określenia celu.

Droga prowadząca do wypracowania takiego poziomu umiejętności, dzięki któremu wszyscy wokół będą Cię podziwiać, wymaga nie tylko wiedzy, ale też treningu. Jeżeli określisz cel – może być to po prostu szybsze i bardziej skuteczne.

Mówcy, którzy inspirują

Na początek – dla jasności – musimy zaznaczyć, że przedstawianie mówców, których uważamy za świetnych (co najmniej) nie służy temu, by ułatwić Ci naśladowanie dobrych praktyk. Jednym z bardzo istotnych aspektów wpływających na skuteczne wystąpienie publiczne jest autentyczność. Pamiętaj, nie naśladuj – staraj się być otwarty na inspiracje oraz obserwację dobrych praktyk. Przejdźmy do przykładów! Czas przedstawić świetnych mówców!

Winston Churchill (ur. 1874 r., zm. 1965 r.) to słynny premier Wielkiej Brytanii, a także – choć wspomina się o tym znacznie rzadziej – laureat Literackiej Nagrody Nobla. Churchill świetnie operował słowem, by motywować żołnierzy do zmagania się z trudem wojny. W 1943 r. na konferencji w Casablance powiedział: “Będziemy bombardować terytorium Niemiec dzień i noc, coraz bardziej zaciekle, miesiąc po miesiącu będziemy zrzucać coraz większą liczbę bomb, pogrążymy naród niemiecki w rozpaczy większej niż ta, w której pogrążył on całą ludzkość”,

John F. Kennedy (ur. 1917 r.; zm. 1963 r.) był prezydentem Stanów Zjednoczonych, którego wyróżniał niesamowity sposób prowadzenia wystąpień. JFK potrafił być nie tylko bardzo dobitny w słowach (m.in. “Łatwo jest wygłaszać ostre przemówienia, szczególnie tym, którzy nie muszą ponosić odpowiedzialności.”). Jego wyróżnikiem było mówienie w sposób, który sprawiał, że słuchacze mieli wrażenie autentycznej, bezpośredniej rozmowy.

Abraham Lincoln (ur. 1809 r.; zm. 1865 r.) to kolejny z prezydentów Stanów Zjednoczonych – przez wielu uważany za najlepszego mówcę politycznego. Wygłoszona przez niego Przemowa gettysburska jest uważana za wzorcowy przykład retoryki politycznej.

Nasz team to grupa ekspertów ,którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą z kategorii biznesu, finansów, inwestycji oraz rachunkowości tak byś mógł/a być na bieżąco z najświeższymi informacjami biznesowymi.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *