Przemówienia publiczne w kilku krokach

W swoim życiu nie jednokrotnie będziemy występować i przemawiać publicznie. Tak naprawdę zaczynamy już w przedszkolu od różnego rodzaju przedstawień, a kończymy na prezentacjach przed zarządem firmy. Na pewno większość z nas w szkole z zapałem i zaangażowaniem podchodziła do swoich występów. Jak mówi przysłowie „Im dalej w las, tym więcej drzew” tak też w dorosłym życiu sporo z nas poważniej podchodzi do przemówień. Niestety zbytnia powaga i duża ilość tekstu do przekazania w krótkim czasie skutkuje tym, że publiczność się nudzi i nic nie zapamiętuje. Może więc warto to zmienić, wnosząc do naszego przemówienia trochę tego dziecięcego luzu i tym samym sprawić, abyśmy zostali zapamiętani na długo?

Dobre przygotowanie to podstawa!

Dobre przemówienia publiczne jest w stanie zepsuć słabe przygotowanie lub jego brak. Nie ma znaczenia, jak biegły jesteś w swojej dziedzinie, i tak zawsze warto dobrze się przygotować. Przed wystąpieniem ustal kilka istotnych kwestii:

  • Kto będzie odbiorcą,
  • Jakie mają wobec ciebie oczekiwania,
  • Ile czasu masz na prezentację.

Przygotowany scenariusz Twojego przemówienia pozwoli Ci rozłożyć wszystko w czasie oraz zmniejszy ryzyko zmiany tematu bądź zbyt obszerne go omawianie. Takim sposobem unikniesz marnowania czasu słuchaczy, a także swojego.

Ważne też, jest to, aby całe wystąpienie mieć w głowie. Czytanie z kartki lub ze slajdów obniża Twoją wiarygodność, a przecież nie o to chodzi!

Wesprzyj się prezentacją multimedialną. Każdemu łatwiej przyswoić informacje, kiedy może je widzieć i słyszeć jednocześnie. Pamiętaj jednak, aby tekstu na slajdach było jak najmniej! Zamiast nudnych statystyk odnieś się do przykładów ze swojego życia. Postaw również na dobry początek i koniec.

Zapamiętaj! Przemówienia publiczne nie są tylko dla tych, którzy mają do tego talent. Wszystko da się wyćwiczyć i na wszystko przyjdzie czas!