Panele fotowoltaiczne kolektory energii słonecznej

W epoce postępujących zmian klimatycznych prowadzenie ekologicznego trybu życia jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zdaje sobie z tego sprawę także rząd Polski i Unia Europejska, proponując kolejne podatki ekologiczne. Niezależnie od naszej opinii na temat pogarszającej się sytuacji naszego środowiska, jesteśmy narażeni na rosnące koszta codziennych produktów i usług. Istnieje jednak sposób, by nasze gospodarstwo domowe było jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Jest nim inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne to, w skrócie, kolektory energii słonecznej. Pełna instalacja paneli fotowoltaicznych zawiera w sobie inwerter, który przetwarza zebraną energię na prąd elektryczny. W praktyce oznacza to, że w optymalnej konfiguracji panele fotowoltaiczne są w stanie pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. Z dodatkiem pompy ciepła lub innej energooszczędnej i ekologicznej alternatywy dla ogrzewania, możemy drastycznie zmniejszyć kwotę naszych rachunków. Często panele fotowoltaiczne postrzega się jako inwestycję sezonową, która przestaje na siebie pracować gdy skończy się okres słoneczny. Nic bardziej mylnego – nadwyżka wyprodukowanej energii jest zwracana do sieci elektrycznej, przez co maleją nasze wydatki na prąd w okresie grzewczym.

Chociaż koszty instalacji fotowoltaicznej mogą same w sobie wydawać się wysokie, należy pamiętać że inwestycja w pełni zwróci się w okresie kilku lat, po czym będzie generować czysty zysk. Ze względu na swoją budowę, panele fotowoltaiczne nie są narażone na usterki eksploatacyjne, a na utrzymanie pierwotnej wydajności w wyznaczonej granicy oferowana jest dziesięcioletnia lub dłuższa gwarancja. Należy także pamiętać o programach refundacji paneli fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych, które jeszcze bardziej zwiększą opłacalność tej inwestycji. Po więcej informacji najlepiej zapoznać się z  PANELE FOTOWOLTAICZNE