Kredyt konsolidacyjny – na co musisz uważać

Popadając w problemy finansowe szukamy rozwiązań, które pomogą nam wyjść na prostą. Częstym powodem popadania w długi są zaciągnięte zobowiązania, które z czasem okazują się zbyt kosztowne podczas spłaty – zwłaszcza kiedy posiadamy dwa lub więcej takich zobowiązań. Aby w porę ustabilizować swoją sytuację finansową warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki niemu obniżymy miesięczne raty, a także wydłużymy termin spłaty zobowiązania.

 

Zanim jednak podejmiesz decyzję o konsolidacji sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę.

 

Każda umowa z bankiem wymaga dokładnego przeanalizowania. Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny przede wszystkim porównaj oferty różnych placówek. Może się okazać, że podobne na pierwszy rzut oka oferty znacznie się od siebie różnią. Pamiętaj, że celem takiego kredytu jest uregulowanie twojej sytuacji finansowej, a nie wpadnięcie w jeszcze większe problemy. Jak wiadomo konsolidacja słynie z niskiego oprocentowania. Musisz jednak sprawdzić, czy mały procent nie zostanie bankowi wynagrodzony w inny sposób, np. dodatkowymi opłatami w postaci prowizji, czy opłaty przygotowawczej. Jeśli tak jest, dowiedz się jaka jest wysokość takich opłat. Aby dokładnie przeanalizować różne oferty warto posłużyć się rankingiem kredytów konsolidacyjnych. W ten sposób ustalisz, który bank oferuje najkorzystniejsze dla Ciebie warunki i do którego z nich warto udać się na rozmowę.

 

Pamiętaj, że to ty będziesz spłacać dany kredyt – dlatego możesz wymagać jak najlepszych opcji. Jednak bank równie dobrze może mieć wymagania względem Ciebie. Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu konsolidacyjnego jest zdolność kredytowa oraz dobra historia zadłużeń. Tylko wtedy możesz mieć nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Warto zatem pomyśleć o konsolidacji wtedy, kiedy jeszcze udaje ci się spłacać zobowiązania, mimo trudności. Jeśli będziesz chciał wziąć kredyt konsolidacyjny dopiero wtedy, gdy od jakiegoś czasu zalegasz z opłatami Twoja sytuacja może być na tyle nieciekawa, że bank odrzuci wniosek. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?