Sprawny magazyn w firmie cz 1. Transport wewnętrzny

Każda firma produkcyjna, handlowa i usługowa potrzebuje sprawnie działającego magazynu. Odpowiednio zaplanowane prace magazynowe pozwalają na szybkie przyjmowanie zamawianych produktów oraz wysyłanie sprzedawanych materiałów.

 

Przedsiębiorstwa w różny sposób organizują pracę w działach magazynowo – logistycznych jednak pewne rzeczy są spójne i powinny być zapewnione aby praca tych działów przebiegała bez problemy.

 

Transport wewnętrzny w magazynie

 

Jedną z najważniejszych rzeczy w magazynie jest szybkie, sprawne i bezpieczne przemieszczanie ładunków wewnątrz i na zewnątrz. W tym celu każdy magazyn wyposażony jest w różnego rodzaju wózki widłowe, paleciaki i inne mobilne środki transportu.

 

Rodzaje wózków widłowych wykorzystywanych w magazynie zależy od rodzaju ładunków i charakteru działalności firmy. Do najpopularniejszych widlaków zaliczyć można przede wszystkim wózki z napędem elektrycznym oraz wózki z napędem spalinowym. Jednak coraz częściej można spotkać także wózki, które są napędzane popularnym gazem.

 

Bez względu na rodzaj napędu, wszystkie widlaki oraz paleciaki powinny charakteryzować się bardzo dużą niezawodnością i odpornością na uszkodzenia.

 

Sprawny widlak do magazynu

 

Bardzo ważne jest aby obok kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania wózków w magazynie zwracać również uwagę na inne kwestie związane z codziennym użytkowaniem. To od tego zależy to czy sprzęt będzie pracował stabilnie i nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Bardzo ważne w tym aspekcie są wysokiej jakości części do wózków widłowych. Poza tym warto pilnować aby wszystkie wózki i paleciaki przechodziły regularne przeglądy techniczne, a wszystkie naprawy były wykonywane przez sprawdzony serwis.

 

Sprawdź korzyści

 

To co sprawia, aby dobrze zorganizować transport wewnętrzny jest możliwość obniżenia kosztów związanych z funkcjonowaniem magazynu. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm handlowych takich jak hurtownie czy sklepy wielkopowierzchniowe.

 

Inny ważny argument to stabilna praca. Dobrze zorganizowany park wózków sprawia, że nawet w przypadku awarii jest ona szybko i sprawnie usuwana. Choć należy przyznać, że takie nie powinny zdarzać się zbyt często.

 

Oczywiście należy również podkreślić ważną kwestie jaką jest BHP w magazynie. Sprawne wózki minimalizują ryzyko wypadków w magazynie.