Na co mogą liczyć Ukraińcy w Polsce?

Jeszcze do niedawna pracownicy fizyczni, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy, mogli liczyć na wynagrodzenie rzędu 9 złotych netto za każdą przepracowaną godzinę. Dane agencji pośrednictwa pracy wskazują jednak, że już od kilku miesięcy ich wynagrodzenie wzrosło do 13 złotych netto za godzinę. To jednak nadal za mało. Ukraińcy liczą, że stawka ta wzrośnie jeszcze bardziej. Tego zresztą się domagają.

 

Oczekiwania Ukraińców nie są wygórowane, chcą po prostu pracować za taką samą stawkę, jak Polacy. Niby polscy pracodawcy nie powinni traktować ich inaczej, ale nadal zauważa się trend, zgodnie z którym obywatele z Ukrainy zarabiają mniej. Bronią ich agencje pracy, które są niejako reprezentantami pracowników ze Wschodu. Domagają się, by stawka za ich pracę wynosiła minimum 25 złotych za każdą przepracowaną godzinę. Już niedługo rzeczywiście plany te mogą stać się realiami. Okazuje się, że polscy pracodawcy cenią sobie prace Ukraińców. Nie traktują ich już jako tanią siłę roboczą, ale pracowników, którzy rzeczywiście wspierają rozwój przedsiębiorstw. Nie ma co zresztą ukrywać, że to właśnie Ukraińcy łatają dziurę po Polakach, którzy masowo wyjechali na stałe z naszej ojczyzny. To oni właśnie wykonują zawodowe zadania, których nie miał kto wykonywać.

 

Wsparcie rządu

Polski rząd już dawno określił swoje stanowisko w sprawie obywateli Ukrainy. Uruchomiono specjalny program pomocowy, dzięki któremu Ukraińcy przy minimum formalności mogą zdobywać legalny pobyt w Polsce oraz pozwolenie na legalną pracę w naszym kraju. To właśnie dlatego tak masowo do nas zjeżdżają.

To nie wszystko. Rząd zastanawia się nad kolejnym wsparciem. Możliwe, że już niedługo obywatelom Ukrainy, którzy podjęli legalną pracę w Polsce, będzie przysługiwać świadczenie z tytułu „500+”. Byłaby to ogromna pomoc nie tylko dla tych, którzy zjechali do nas wraz z całymi rodzinami, ale również dla tych, którzy pozostawili niepełnoletnie dzieci w swojej ojczyźnie.

Co myślą Ukraińcy?

Polska jest dla Ukraińców gwarancją bezpieczeństwa. W czasach, w których na Ukrainie trwa wojna, nierzadko muszą uciekać, by ratować swoje życie. Nie da się też ukryć, że nasz kraj to dla obywateli Ukrainy szansa na godne życie i dobre zarobki. W swojej ojczyźnie nie mogli znaleźć zatrudnienia albo było ono o wiele gorzej wynagradzane. Pracując w Polsce, mogą też liczyć na świadczenie emerytalne w przyszłości. Dla porównania, na Ukrainie otrzymaliby świadczenie o wartości około 120 złotych. To zbyt mało, by się utrzymać przez cały miesiąc.

Polska jest też szansą dla młodych Ukraińców. To u nas są o wiele lepsze uczelnie, które zresztą chętnie przyjmują studentów zza wschodniej granicy. Dzięki temu mogą zdobyć solidne wykształcenie i umiejętności, które pozwolą zdobywać w naszym kraju nie tylko pracę fizyczną. Do takiej najczęściej przyjmowani są przecież pracownicy bez żadnego doświadczenia i kwalifikacji.

Jedno jest pewne. Ukraińcy będą nadal przyjeżdżać do Polski w celach zarobkowych. Tutaj mają szansę na godne życie w dobrych i bezpiecznych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *