Księgi handlowe, a KPiR – czym się różnią?

Polskie prawo podatkowe może wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z rachunkowością. Największe znaczenie ma to w przypadku przedsiębiorców, którzy są zobligowani do dokumentowania finansów swojej działalności. To właśnie początkujący biznesmeni, mogą pomylić Księgi Handlowe z Podatkową księgą przychodów i rozchodów. Czym różnią się te dwie formy rozliczeń podatkowych?

 

KPiR

 

Jest to rozwiązanie oferowane tzw. małym podatnikom, czyli osobom, których działalność nie przekracza wartości sprzedażowej na poziomie 1 200 000 euro (wyrażonej w złotówkach). W tej sytuacji przedsiębiorca może zdecydować się na kasową metodę rozliczania VAT, a także składać deklaracje podatkowe co kwartał.

 

Co możemy znaleźć w KPIR? Przede wszystkim przychody przedsiębiorstwa, zarówno te pochodzące ze sprzedaży, jak i z pozostałych źródeł. Kolejna pozycja to wydatki na zakupy towarowe czy materiałowe, następnie koszty zatrudnienia pracowników oraz prowadzenia działalności (jak czynsz czy opłata za prąd).

 

Do prowadzenia rachunkowości w ten sposób, zobowiązane są: osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej – o ile zdecydują o ogólnych zasadach rozliczania lub podatku liniowym w swojej firmie – a także spółki jawne, partnerskie i cywilne, które nie przekroczyły wspomnianego wcześniej progu finansowego w danym roku.

 

Księgi Handlowe

 

Księgi Handlowe zwane pełną księgowością, podobnie jak KPiR, prowadzone są na podstawie dowodów księgowych, charakteryzują się jednak specjalistycznym system rozliczeń. Firmy, które prowadzą swoją rachunkowość w ten sposób, są zobligowane do spełniania wymagań zawartych w ustawie. Nie można jednak zapomnieć, że Księgi Handlowe pozwalają na zdecydowanie szerszą analizę wydatków firmy. Ten sposób rozliczania, stosowany jest w:

 

• Kapitałowych spółkach prawa handlowego
• Osobowych spółkach prawa handlowego
• Spółkach jawnych osób fizycznych, spółkach cywilnych i spółkach partnerskich, które przekroczyły dochód 1 200 000 euro

 

Niezależnie od tego, która forma rozliczeń lepiej sprawdzi się w Twojej firmie, powinieneś znaleźć rzetelne biuro księgowe, która zajmie się rachunkowością w sposób właściwy. Przykładem godnym polecenia z pewnością jest Aristo Signum – księgi handlowe Toruń.

Nasz team to grupa ekspertów ,którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą z kategorii biznesu, finansów, inwestycji oraz rachunkowości tak byś mógł/a być na bieżąco z najświeższymi informacjami biznesowymi.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *