Oszczędzanie – to prostsze niż myślisz

Oszczędzanie pieniędzy należy do bardzo popularnych tematów. Jednak liczba tych osób, które przechodzą od słów do czynów jest znacznie mniejsza. Niektórzy twierdzą, że nie mają czego oszczędzać, innym brakuje konsekwencji, a jeszcze inni wolą skupiać się tylko na zwiększaniu przychodów. Dziś opowiemy Wam o kilku sposobach, które pomogą Wam w oszczędzaniu pieniędzy.

Jednak na start rozprawmy się z jednym mitem. Mówienie o tym, że “nie mam z czego odkładać” to w zdecydowanej większości przypadków bzdura. Oczywiście istnieje ogromna przepaść pomiędzy kwotami odkładanymi przez osoba, która wstrzeliła się w kurs bitcoina, a osobą, która zarabia najniższą krajową. Niemniej jednak – w obu przypadkach oszczędzanie jest możliwe. Nie chodzi o kwotę, chodzi o odsetek lub patrząc na to z jeszcze innej strony – kluczowe jest wyrobienie sobie nawyku.

Monitoruj swoje wydatki

Rozpocznij od tego, by dowiedzieć się, ile i na co tak naprawdę wydajesz. Istnieje mnóstwo sposobów na sprawdzenie. Możesz skorzystać z Excela, możesz użyć specjalnych aplikacji na telefon i komfortowo mierzyć wszystkie wydatki albo po prostu przeglądać historię transakcji na Twoim koncie lub… nosić ze sobą notatnik i zbierać wszystkie paragony.

Stwórz budżet miesięczny

Jeżeli przeanalizujesz ok. kwartał – będziesz wiedzieć, jakie wydatki będą czekać Cię w kolejnym miesiącu. Pamiętaj jednak, aby uwzględnić zarówno comiesięczne wydatki, jak też te, które nie występują w każdym miesiącu, ale na przykład raz w roku (jak choćby ubezpieczenie auta).

Stwórz plan oszczędzania

Znając swój miesięczny budżet, dołóż do niego kategorię “Oszczędności”. Postaraj się oszczędzać ok. 10%. Jeżeli Twoje wydatki nie pozwalają Ci na odłożenie takiego odsetka – przeanalizuj to, w jaki sposób możesz je zmniejszyć (zwróć uwagę np. na rozrywkę i żywność). Ewentualnie – odkładaj mniej – na przykład 5%.

Znajdź cel

Oszczędzanie dla samego oszczędzania nie brzmi zbyt atrakcyjnie. Znajdź cel, który pomoże Ci w utrzymaniu konsekwencji. Weź pod uwagę zarówno kontekst krótkoterminowy (do 3 lat) jak i długoterminowy. Jeżeli decydujesz się na cel długoterminowy (jak na przykład odkładania na studia swojego dziecka) – przeanalizuj dostępne możliwości w zakresie inwestowania tych środków.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *